Tipy a triky jak zvládnou zkouškové

Víte, jak začalo moje první zkouškové? Dvěma zatraceně těžkými zápočty, na které jsem se učila celé Vánoce jen proto, abych je pak nedala. Než jsem je splnila, bylo zkouškové v polovině a mně zbývali tři týdny a tři zkoušky, jejichž tři termíny byly vždy vypsány na stejný den – měla jsem tedy na vše jen jeden jediný pokus…

Jste v podobné situaci? Při pohledu do diáře Vás jímá děs? Nevíte, co s tím? Zde máte mnou ověřené tipy a triky jak zvládnout zkouškové období a nezbláznit se:

NAPLÁNUJTE SI TO

Vytiskněte si měsíční kalendář (nebo si jej otevřete v diáři) a tužkou vypište všechny dostupné termíny testů, zápočtů a zkoušek. A teď se na rozpis pořádně podívejte a vyberte si. Termíny vybírejte s rozvahou a s ohledem na své schopnosti – kolik dní budete potřebovat na přípravu, dáte-li si po zkoušce odpočinkový den, chodíte-li do práce, … Teď otevřete denní kalendář a u každého dne vypište to-do list kapitol/témat, které se ten den naučíte. Nezapomeňte naplánovat čas na opakování látky!

Pokud nemusíte, nesnažte si naplánovat další učení hned po napsané zkoušce. Odpočiňte si, vyspěte se, odměňte se – druhý den bude vaše hlava fungovat lépe. Vážně.

Nesnažte se být dokonalí! Několik mých spolužáků vyletělo z prváku, protože si hned první týden zapsali všechny zkoušky – samozřejmě ze všech vyletěli, protože se stihli naučit jen od každého trochu – a další dva týdny chybu opakovali. A najednou měli spoustu času, ale pokusy žádné. Plánujte raději v klidu! Je lepší mít každý týden jednu zkoušku, než v honbě za prázdninami vyletět ze dvou zkoušek v jeden den.

VYHODNOŤTE PRIORITY

Ve svém prvním zkouškovém jsem měla tolik zkoušek, že jsem ani nepředpokládala stoprocentní úspěšnost – a to mně zachránilo. Dva vyučující zmínili možnost domluvit si individuální termín zkoušky až v průběhu letního semestru – tyto předměty jsem v tu chvíli škrtla z mého zkouškového rozvrhu. Jeden jsem si dodělala v dubnu, druhý na konci června.

Pokud máte podobnou možnost, využijte jí – nejen, že se vám uvolní cenný čas zkouškového období, ale vaši spolužáci vám navíc mohou poreferovat o obtížnosti a obsahu zkoušky. Pokud tuto volbu nemáte, zamyslete se nad prioritami zkoušek – povinné splňte před volitelnými, prerekvizity před nevázanými, silně oborové před obecnými, atd.

VSAĎTE NA LAJDÁCTVÍ VE SPRÁVNÝ ČAS

Kdo je vždy větší hrdina: šprt nebo šťastlivý lajdák? Přiznejme si, že ačkoliv bychom měli obdivovat vytrvalost a snahu, více se nám líbí nicnedělání a štěstěna po boku. A co kdybych vám řekla, že štěstí s tím často nemá co dělat?
Lenoši totiž často vidí to, co ostatní ne – neustále se snaží najít tu nejjednodušší cestu k cíli. Zkuste to od nich odkoukat…

Neúspěšná zkouška je většinou oznámkovaná za 4. Z tohoto důvodu je mou první zkouškou většinou předmět, u něhož přesně vím, jak bude zkouška probíhat. U dalších zkoušek tak budu mít zprávu od spolužáků a budu vědět na co se připravit.

Opak platí u zápočtů – nikdo nehodnotí, jak dobře je napíšete nebo na kolikátý pokus je dáte. Proto si klidně zajdu na první termín méně připravená: při štěstí ho možná dám na minimální počet bodů, v opačném případě mám alespoň možnost si test ‚okoukat‘.

NEPODCEŇUJTE ZDRAVÍ

Pokud vás čeká jedna jediná zkouška, můžete si dovolit vypít ‚šestku‘ redbullů, tři dny nespat a jít na to. Pokud ale musíte přežít měsíc a půl trvající zkouškové, asi to nebude nejlepší cesta.

Spěte alespoň osm hodin denně, pokud si to můžete dovolit, zdřímněte si. Mozek je schopný pohltit mnohem více informací mnohem rychleji pokud jste odpočinutí.

Nepijte alkohol. Je přirozené chtít oslavit úspěšně složenou zkoušku, ale snažte se při tom vyhnout alkoholu. Naše tělo se s alkoholem vyrovnává další tři dny a na vašich výsledcích to bude vidět.

Hýbejte se. Nemusíte přímo aktivně cvičit, ale zajistěte si pravidelný pohyb: jděte na nákup pěšky, vyběhněte schody v metru, atd. Pročistí se vám hlava a nebudete psychicky tolik unavení.

Najděte se čas na jídlo. Je snadné podlehnout pokušení mražené pizzy nebo dovozu jídla, ale snažte se tyto věci omezit. Po nezdravých věcech vám bude těžko a budete unavení. Uvařit klasické těstoviny zvládnete do patnácti minut.

Vyhněte se ‚nakopávákům‘. Na toto téma plánuji jednou samostatný článek, ale přesto to zmíním i zde: pokud jste tvrdohlavě přesvědčení, že podpůrné prostředky potřebujete, pečlivě je vybírejte. Sáhněte raději po Maté a kafi než po redbullu a coca-cole…

NAJDĚTE SE

Zjistěte, jaké učební triky na vás zabírají a používejte je. Jste vizuální typ? Kreslete si myšlenkové mapy. Auditivní typ? Opakujte si poznámky nahlas, poslouchejte podcasty. Tipů je spousta, co platí na jednoho, neplatí na druhého – najděte svůj učební styl a máte z poloviny vyhráno!

V učení vám mohou pomoct i takové maličkosti jako místo a čas. Zjistěte, jestli se vám lépe učí doma, v kavárně nebo v knihovně a podle toho se pak přizpůsobujte. Stejně tak se zaměřte na své produktivní hodiny – jste sova nebo jste skřivan? Naučíte se víc brzo ráno nebo dáváte přednost učení dlouho do noci – je to jen na vás.

 

Máte pocit, že jsem na něco zapomněla? Máte vlastní nápady a tipy? Dejte mi vědět v komentářích!

Vaše Luci