SVĚT KNIHY aneb mé zážitky z ráje

V sobotu 13.5. jsem se vypravila na Svět knihy. Na můj první svět knihy – a jaké jsou mé dojmy? Ve zkratce: spousta lidí, spousta knih a málo peněz.

Přiznávám se rovnou, že jsem udělala něco silně ne-Lucinkovského a vyrazila bez přípravy – neprocházela jsem web, seznam vystavovatelů ani program. A bylo to má chyba číslo jedna.

Na holešovické výstaviště jsem dorazila kolem poledne. Celkem mile mě překvapila téměř neexistující fronta na lístky (nojo, nedávno jsem absolvovala frontu na víkendovou Matějskou – deal with it!) a hned jsem nadšeně vyrazila do areálu.

Jak už jsem psala, vyrazila jsem tak trochu na blind, v čemž jsem hodlala pokračovat i nadále. Mapku vystavovatelů jsem rychle zkoukla, hodila do tašky a šla objevovat ve stylu Alenky v říši divů…

Mé první zastavení bylo vcelku ironické – u Albatrovského fotokoutku Harryho Pottera. Kdo mě zná, ví, že jsem hrdý člen Potterovské generace – Bradavice jsou pro mě doslova druhý domov. A tak jsem samozřejmě neodolala a nechala se vyfotit. A hned za to vyhrála knihu. Z nabídky jsem si vybrala knihu Fontána od Jonase Moströma – na detektivky vůbec nejsem a musím se i přiznat, že jsem do dnešního dne nepolíbená severskými autory, ovšem kniha mě zaujala. Moc se na ní těším.

Stánek vedle patřil nakladatelství Epocha – pro mě relativně nezajímavé knihy, nicméně jsem odtamtud přivezla dárek domů Honzovi. Dvě placky: „fuck inteligence“ a „Čtu brak!“ z kolekce Kotletova gangu společně s podepsanou knihou Frost od Oskara Fuchse. Mno, někdo to má rád, no…

Albatrosu se má předchozí návštěva vyplatila hned vzápětí, kdy jsem si u jejich stánku koupila knihy Illuminae, Dospělost je mýtus a Zlatý časy končí. Komixy od Sarah Andersen miluju a sleduji ji na facebooku už hezkou dobu – když jsem tedy knihu viděla ve slevě, nezaváhala jsem. Druhé dvě knihy byly celkem spontánní rozhodnutí – Illuminae mě okamžitě zaujala svým zpracováním a vážně mě udivuje, že jsem o ní ještě neslyšela.

O pár stovek lehčí a o pár kil těžší jsem pokračovala své dobrodružství. U pár stánků jsem se zastavila, ale spíše jsem si prohlížela a inspirovala se (ano, jsem ta holka, co si fotila obálky knih na mobil, aby si je doma mohla najít a rozhodnout se, zda si je koupí nebo půjčí v knihovně :D). Další významné zastavení mně čekalo až v levém křídle u stánku Antikvariátu Fryč – z výtisku A Tale of Two Cities skáču radostí ještě teď, nemluvě o ceně (70,-). Jejich nabídka ale stála rozhodně za to – a co do poměru cena/kvalita jsem byla nejnadšenější!

S malým zastavením pro kapesního průvodce Londýnem od Lonely planet (miluju jejich kapesní průvodce – v kombinaci s TripAdvisor aplikací je to cestovatelská jistota) jsem pokračovala levým křídlem až… jsem doslova narazila na autogramiádu Elišky Haškové Coolidge! První jsem jenom prošla okolo, protože ta fronta vypadala minimálně na hodinu. Ovšem po zastavení na skvělém Vegeburgeru u Salt’n’Pepa Foodtruck jsem se vydala zpět a fronta mezitím zmizela… Takže jsem odcházela spokojená s dvěma podepsanými výtisky!

Takže závěrem? Udělala jsem spoustu chyb. Neprohlédla jsem si program a díky tomu jsem až doma zjistila, o kolik dalších osobností a akcí jsem přišla. Nešla jsem v týdnu, ale čekala jsem na neděli, kdy byly zástupy lidí vážně šílené. Nešla jsem popořadě nebo s přehledem, ale prostě jsem pobíhala jak šílenec sem a tam a pravděpodobně spoustu věcí přehlédla. Ale i tak (nebo možná právě proto?) jsem si Svět knihy neskutečně užila. Tak příští rok znovu – a tentokrát snad zodpovědně! 😀